top of page
Parallel Lines

SANATÇI HAKKINDA

1970 yılında Ankara'da doğan İbrahim Yazıcı, Ankara Devlet Konservatuarı'nda piyano, bestecilik ve orkestra şefliği okudu. Çalışmalarına “Conservatoire Regionale de Musique de Perpignan” da devam etti ve üç “Premier Prix” ile bu okulu bitirdi.  Ayrıca Gilbert Varga ile çalıştı ve çeşitli Avrupa ülkelerinde ustalık sınıflarına katıldı. Hacettepe Üniversitesinden yüksek lisansını derecesi alan sanatçı Bilkent Üniversitesi’nde başladığı sanatta yeterlilik programını Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamladı.
İbrahim Yazıcı'nın yoğun ve çeşitli şeflik kariyeri 1995 yılında Ankara Devlet Operası'nda başladı ve kısa sürede Lucerne Senfoni Orkestrası, WDR Senfoni Orkestrası Köln, Taipei Senfoni Orkestrası, New Japan Philarmonie, Brandenburgische Staatorchester, Wuppertal Senfoni Orkestrası, Camerata de France, Ensemble Resonanz Hamburg gibi orkestraları yönetti. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Türkiye'deki tüm büyük senfoni orkestraları ve bu orkestraların yanı sıra, Berlin Philharmonie, Vienna Konzerthaus, Essen Philharmonie, Moscow International Music House, Laeiszhalle Hamburg, Liederhalle Stuttgart, Palais des Beaux Arts Bruxelles, Berlin Konzerthaus, Tel Aviv Sahne Sanatları Merkezi ve Seul Sanat Merkezi gibi prestijli konser salonlarında sahne aldı. 2000 yılında Valencia Puccini Festivalinde “Suor Angelica” ve “Gianni Schicchi” yi yönetti. Nisan 2008'de Türkiye Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasıyla Moskova'daki Uluslararası Müzik Evi'nde konser yaptı. Europäischer Musik Sommer Berlin, CBS Kore, Bella Pais, Mersin ve İstanbul Uluslararası Müzik Festivallerinde de yer aldı. 2012 ve 2013'de Fazıl Say'ın Nazım Oratoryosunu Wuppertal, Essen ve Frankfurt'ta yankı getiren konserlerde yönetti.
Ahmed Adnan Saygun, Fazıl Say, Muammer Sun, Turgay Erdener gibi Türk bestecilerin birçok eserini CD ve DVD'ye kaydetti.
İbrahim Yazıcı 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi'nin "Sanatsal Teşvik Ödülü" , 2005 yılında İtalya Cumhurbaşkanı tarafından verilen "Cavaliere dell'Ordine della Stella d'Italia" ve 2012 yılında "Yılın Şefi" ödülünü aldı. 
2017 yılından bu yana besteciliğe de yönelen Yazıcı  Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuarı ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde dersler verdi. 1998'den 2007'ye kadar Devlet Çok Sesli Korosu'nun yönetici şefliğini yaptı. Bu toplulukla dünyayı dolaştı, çeşitli prestijli salonlarda yönetti, birçok ödül aldı, kayıtlar yaptı ve çok kapsamlı bir repertuar hazırladı. 2007- 2012 yıllarında İzmir Devlet Senfonisi Genel Müzik Direktörlüğü, 2013-2015 yılları arasında Mersin Devlet Opera ve Balesi, 2015-2023 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefi olarak görev yapan Yazıcı 2023-2024 sezonu itibarıyla da İstanbul Devlet Opera ve Balesine müzik direktörü olarak atanmıştır. Ayrıca   Olten Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörlüğü görevini sürdürmektedir ve Karşıyaka Oda Orkestrasının (KODA) Sanat Direktörlüğünü yapmaktadır

bottom of page