top of page
Parallel Lines

SANATÇI HAKKINDA

1970 yılında Ankara'da doğdu. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda kendini gösterse de ailesi üzerinde durmadı ve klasik eğitim aldı. 16 yaşına geldiğinde içindeki müzik tutkusu baskın geldi ve H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı'na girdi. Piyano, bestecilik ve orkestra şefliği okudu. Çalışmalarına “Conservatoire Regionale de Musique de Perpignan” da devam etti ve üç “Premier Prix” ile bu okulu bitirdi.  Ayrıca Gilbert Varga ile çalıştı ve çeşitli ustalık sınıflarına katıldı. Hacettepe Üniversitesinden yüksek lisans derecesi alan sanatçı Bilkent Üniversitesi’nde başladığı sanatta yeterlilik programını Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamladı.

İbrahim Yazıcı'nın yoğun ve çeşitli şeflik kariyeri 1995 yılında Ankara Devlet Operası'nda başladı ve kısa sürede Lucerne Senfoni Orkestrası, WDR Senfoni Orkestrası Köln, Taipei Senfoni Orkestrası, New Japan Philarmonie, Brandenburgische Staatorchester, Wuppertal Senfoni Orkestrası, Camerata de France, Ensemble Resonanz Hamburg gibi orkestraları yönetti. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Türkiye'deki tüm büyük senfoni orkestraları ve bu orkestraların yanı sıra, Berlin Philharmonie, Vienna Konzerthaus, Essen Philharmonie, Moscow International Music House, Laeiszhalle Hamburg, Liederhalle Stuttgart, Palais des Beaux Arts Bruxelles, Berlin Konzerthaus, Tel Aviv Sahne Sanatları Merkezi ve Seul Sanat Merkezi gibi prestijli konser salonlarında sahne aldı. 2000 yılında Valencia Puccini Festivalinde “Suor Angelica” ve “Gianni Schicchi” yi yönetti. Nisan 2008'de Türkiye Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasıyla Moskova'daki Uluslararası Müzik Evi'nde konser yaptı. Europäischer Musik Sommer Berlin, CBS Kore, Bella Pais, Mersin ve İstanbul Uluslararası Müzik Festivallerinde de yer aldı. 2012 ve 2013'de Fazıl Say'ın Nazım Oratoryosunu Wuppertal, Essen ve Frankfurt'ta yankı getiren konserlerde yönetti.

 

Ahmed Adnan Saygun, Fazıl Say, Muammer Sun, Turgay Erdener gibi Türk bestecilerin birçok eserini CD ve DVD'ye kaydetti.

 

İbrahim Yazıcı 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi'nin "Sanatsal Teşvik Ödülü" nü almış, 2005 yılında İtalya Cumhurbaşkanı tarafından verilen "Cavaliere dell'Ordine della Stella d'Italia" ve 2012 yılında "Yılın Şefi" ödülünü almıştır.

 

2017 yılından bu yana besteciliğe de yönelen Yazıcı’nın Dört Şarkı, Apollo Senfonik Şiiri, Kadın’ım, Tema ve Varyasyonlar adlı senfonik eserleri, Viyolonsel Piyano Sonatı ve Piyanolu Şarkıları vardır.   

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuarı ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde dersler verdi. 1998'den 2007'ye kadar Devlet Çok Sesli Korosu'nun şefliğini yaptı. Bu toplulukla dünyayı dolaştı, çeşitli prestijli salonlarda yönetti, birçok ödül aldı, birçok kayıt yaptı ve çok sayıda milletten izleyiciyi yakalayan çok kapsamlı bir repertuar hazırladı. 2007 yılında, 2012 yılına kadar yaptığı İzmir Devlet Senfonisi Genel Müzik Direktörlüğü görevine atandı. 2013-2015 yılları arasında Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde, 2015’ten bu yana İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde görev yapan Yazıcı 2014 yılından bu yana Olten Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörlüğü görevini sürdürmekte ve 2020-2021 sezonu itibarıyla Karşıyaka Oda Orkestrasının (KODA) Sanat Direktörlüğünü yapmaktadır.

bottom of page